Conference Organizing Committee

  • Contact

    General Chair

    Abdullah Al-Amri

    Founder & Editor-in-Chief
    Arabian Journal of Geosciences
    King Saud University, Saudi Arabia
  • Contact

    Conference Supervisor

    Nabil Khélifi

    Senior Publishing Editor, MENA program
    Journal Publishing Manager
    Arabian Journal of Geosciences
    Springer, a part of Springer Nature, Germany
  • Celâl Sengör

    Local Honorary Chair

    Celâl Sengör

    Guest of Editorial Board
    Arabian Journal of Geosciences
    Istanbul Technical University, Istanbul, Turkey
  • Attila Çiner

    Local Organizing Chair

    Attila Çiner

    Chief Editor – Tracks 11 and 14
    Arabian Journal of Geosciences
    Editor-in-Chief of Mediterranean Geosciences Reviews
    Eurasia Institute of Earth Sciences, Istanbul Technical University, Turkey
  • Broder-Merkel.png

    Advisory co-Chair

    Broder Merkel

    Chief Editor – Track 10
    Arabian Journal of Geosciences
    Associate Editor of Environmental Earth Science (Springer)
    Publisher of Freiberg Online Geoscience (FOG)
    Institute of Geology, Technische Universität Bergakademie Freiberg, Germany
  • Contact

    Advisory co-Chair

    Giovanni Bertotti

    Guest of Editorial Board
    Arabian Journal of Geosciences
    Geoscience & Engineering, Delft University of Technology, The Netherlands
  • Contact

    Scientific Committee co-Chair

    François Roure

    Chief Editor – Track 15
    Arabian Journal of Geosciences
    IFP – Energies Nouvelles, France
  • Mustapha Meghraoui

    Scientific Committee co-Chair

    Mustapha Meghraoui

    Associate Editor – Track 3
    Arabian Journal of Geosciences
    IPG Strasbourg, France
  • Biswajeet Pradhan

    Publications co-Chair

    Biswajeet Pradhan

    Chief Editor – Track 6
    Arabian Journal of Geosciences
    University of Technology Sydney, Australia
  • Zeynal Abiddin Erguler

    Publications co-Chair

    Zeynal Abiddin Erguler

    Chief Editor – Track 8
    Arabian Journal of Geosciences
    Dumlupinar University, Kutahya, Turkey
  • Contact

    Program co-Chair

    Amjad Kallel

    Chief Editor – Track 4
    Arabian Journal of Geosciences
    ENIS, University of Sfax, Tunisia
  • Contact

    Program Co-Chair

    Sami Khomsi

    Former Associate Editor
    Arabian Journal of Geosciences
    King Abdulaziz University, Jeddah, Saudi Arabia
  • Mustafa Üstüner

    Publicity co-Chair

    Mustafa Üstüner

    Associate Editor – Track 6
    Arabian Journal of Geosciences
    Artvin Coruh University, Artvin, Turkey
  • Zakaria Hamimi

    Publicity co-Chair

    Zakaria Hamimi

    Associate Editor – Track 15
    Arabian Journal of Geosciences
    Benha University, Benha, Egypt
  • Contact

    Proceedings Editorial Manager

    Mourad Amer

    Editor of Springer/IEREK ASTI Series
    Guest of Editorial Board of AJGS
    IEREK, Alexandria, Egypt
  • Contact

    Conference Manager

    Mohamed Sahbi Moalla

    Journal Coordinator
    Arabian Journal of Geosciences
    ISET, University of Sfax, Tunisia

Conference Scientific Committee

All papers submitted to the 4th CAJG will undergo an evaluation and selection process by the Conference Track Chairs / Chief Editors of the Arabian Journal of Geosciences in collaboration with the journal’s Associate Editors and other invited members (shown in grey) of the Conference Scientific Committee.

Track 1. Atmospheric Sciences, Meteorology, Climatology, Oceanography

T1 Chair. Zhihua Zhang: Shandong University, Jinan, China

Ali Al-Dousari: Kuwait Institute for Scientific Research, Safat, Kuwait
Daniele Contini: Institute of Atmospheric Sciences and Climate, NRC Italy, Lecce, Italy
Muhammad Jawed Iqbal: University of Karachi, Karachi, Pakistan
Abdelkader Mezghani: Norwegian Meteorological Institute, Norway
Zhien Zhang: The Ohio State University, US
Huakun Zhou: Chinese Academy of Sciences, Xining, China

Track 2. Biogeochemistry, Geobiology, Geoecology, Geoagronomy

T2 Chair. Haroun Chenchouni: University of Tebessa, Algeria

Ahmed Debez: Centre de Biotechnologie de Borj-Cedria, CBBC, Tunisia
Md. Saiful Islam: Patuakhali Science and Technology University(PSTU), Patuakhali, Bangladesh
Qusheng Jin: University of Oregon, USA
Sandeep Panda: Suleyman Demirel University, Isparta, Turkey

Track 3. Earthquake Seismology and Geodesy

T3 Chair. Longjun Dong: Central South University, Changsha, China

Abdelaziz K. Abdelaal: Kuwait Institute for Scientific Research, Kuwait
Panjamani Anbazhagan: Indian Institute of Science, Bangalore, India
Mohamed Amrouche: Schlumberger, Tokyo, Japan
Ali Dehghani: University of Hamburg, Hamburg, Germany
Mehdi Eshagh: University West, Trollhättan, Sweden
Jianping Huang: China University of Petroleum, Dongying, China
Mustapha Meghraoui: University of Strasbourg, Strasbourg, France

Track 4. Environmental Earth Sciences

T4 Chair. Amjad Kallel: ENIS, University of Sfax, Tunisia

İskender Akkurt: Suleyman Demirel University, Isparta, Turkey
Rahim Barzegar: Mc Gill University, Montreal, Canada
Paromita Chakraborty: SRM Inst. of Science and Technology, Chennai, India
Sudip Chakraborty: University of Calabria, Rende, Italy
Saeid Eslamian: Isfahan University of Technology, Isfahan, Iran
Eric D. van Hullebusch: Inst. de Physique du Globe de Paris, Paris, France
Cezary Kabała: Wrocław University of Environmental and Life Sciences, Poland
Komali Kantamaneni: Solent University, Southampton & University College London, UK
Md Firoz Khan: Faculty of Science, University of Malaya, Malaysia
Mahjoor A. Lone: National Taiwan University, Taipei, Taiwan
Atiqur Rahman: Jamia Millia Islamia, New Delhi, India
Carmen Roba: Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca, Cluj Napoca, Romania
Amirhomayoun Saffarzadeh: Kyushu University, Japan
Muhammad Zaffar Hashmi: COMSATS University Islamabad, Pakistan
Antonis A. Zorpas: Faculty of Pure and Applied Science, Open University of Cyprus, Nicosia, Cyprus

Track 5. Applied & Theoretical Geophysics

T5 Chair. Narasimman Sundararajan: Sultan Qaboos University, Muscat, Oman

Mansour Al-Garni: King Abdulaziz University, Jeddah, Saudi Arabia
Arkoprovo Biswas: Institute of Science, Banaras Hindu University, Varanasi, India
V. Chakravarthi: University of Hyderabad, Hyderabad, India
Enamundram Chandrasekhar: Indian Institute of Technology, Mumbai, India
Li Zhen Cheng: Université du Québec en Abitibi-Témiscamingue, Québec, Canada
Jianxiong Chen: Anadarko Petroleum, Houston, TX, USA
Cesare Comina: University of Turin, Italy
Gordon Cooper: University of the Witwatersrand, Johannesburg, South Africa
Mohammed Farfour: Sultan Qaboos University, Muscat, Oman
Nur Islami: University of Riau, Pekanbaru, Indonesia
Abdelaziz Mridekh: Faculty of Science, Ibn Tofail University, Kenitra, Morocco
Dikun Yang: University of British Columbia, Canada

Track 6. Geo-Informatics and Remote Sensing

T6 Chair. Biswajeet Pradhan: University of Technology Sydney, Sydney, Australia


Bayes Ahmed: Institute for Risk and Disaster Reduction (IRDR), University College London (UCL), UK
Mohammad Al-Amin Hoque: Jagannath University, Dhaka, Bangladesh
Amin Beiranvand Pour: University Malaysia Terengganu (UMT), Kuala Nerus, Terengganu, Malaysia
Hesham El-Askary: Schmid College of Science and Technology, Chapman University, USA
Hyung-Sup Jung: University of Seoul, South Korea
Mahesh Kumar Jat: Malaviya National Institute of Technology, Jaipur, India
Saro Lee: Korea Institute of Geoscience and Mineral Resources, Daejeon, South Korea
Nilanchal Patel: Birla Institute of Technology Mesra, Ranchi, Jharkhand, India
Sudhir Kumar Singh: Nehru Science Centre, University of Allahabad, Uttar Pradesh, India
Erhan Tercan: Hacettepe University, Ankara, Turkey
Mustafa Ustuner: Artvin Coruh University, Artvin, Turkey

Track 7. Geochemistry, Mineralogy, Petrology, Volcanology

T7 Chair. Domenico Doronzo: Spanish National Research Council, Spain

John S. Armstrong-Altrin: The National Autonomous University of Mexico, Mexico
Roberto Braga: Alma Mater Studiorum Università di Bologna, Bologna, Italy
Hasnaa Chennaoui Aoudjehane: Hassan II University of Casablanca, Morocco
Ciro Cucciniello: Università degli Studi di Napoli Federico II, Naples, Italy
Shifeng Dai: China University of Mining and Technology, Beijing, China
Fuat Erkül: Akdeniz Üniversitesi, Antalya, Turkey
Yalcin Ersoy: Dokuz Eylul University, Izmir, Turkey
Silvina R. Guzmán: IBIGEO (CONICET-UNSa), Salta, Argentina
Federico Lucci: Università Roma Tre, Roma, Italy
Emanuela Schingaro: Università degli Studi di Bari Aldo Moro - Uni Ba, Italy

Track 8. Geological Engineering, Geotechnical Engineering

T8 Chair. Zeynal Abiddin Erguler: Dumlupinar University, Kutahya, Turkey

Zhen-Dong Cui: China University of Mining and Technology, Xuzhou, Jiangsu, China
Dave Giles: University of Portsmouth, UK
Giacomo Pepe: Universistà di Genova, Genova, Italy
Pijush Samui: NIT, Patna, India
Ahmed Salih Mohammed: University of Sulaimani, Kurdistan region, Iraq
Mostafa Sharifzadeh: Curtin University, Australia
Abbas Taheri: University of Adelaide, Australia
Kejun Wen: Jackson State University, USA
Kai Yao: Shandong University, China
Zhiguo Zhang: University of Shanghai for Science and Technology, China

Track 9. Geomorphology, Geography, Soil Science, Glaciology, Geoarchaeology, Geoheritage

T9 Chair. Stefan Grab: School of Geography, University of the Witwatersrand, South Africa

Hema Achyuthan: IOM, Anna University, Chennai, India
Davide Baioni: Università degli Studi "CarloBo" di Urbino, Italy
Mohamed Elhag: King Abdulaziz University, Jeddah, Saudi Arabia
Ailsa Hardie: Stellenbosch University, South Africa
Federica Lucà: University of Calabria, Italy
Sheryl Luzzadder-Beach: The University of Texas at Austin, TX, USA
Adriano Ribolini: Dipartimento di Scienze della Terra,Università di Pisa, Italy
Jesús Rodrigo-Comino: Universität Trier, Trier, Germany

Track 10. Hydrology, Hydrogeology, Hydrochemistry

T10 Chair. Broder J. Merkel: TU Bergakademie Freiberg, Freiberg, Germany

Imran Ali: Jamia Millia Islamia (Central University), Jamia Nagar, New Delhi, India
Maurizio Barbieri: University of Rome La Sapienza, Italy
Helder I. Chaminé: School of Engineering - ISEP, Polytechnic of Porto, Portugal
Mingjie Chen: Sultan Qaboos University, Muscat, Oman
Lassâad Dassi: University of Sfax, Sfax, Tunisia
Tajudeen Muhammad Iwalewa: Harvard University, Massachusetts, USA
Ozgur Kisi: Ilia State University, Tbilisi, Georgia
Elango Lakshmanan: Dept. of Geology, Anna University, Chennai(Madras), India
Pradeep Naik: Rajiv Gandhi National Ground Water Training & Research Institute, India
Mohamed Ouessar: Institut des Régions Arides (IRA), Médenine,Tunisia
Fernando A.L. Pacheco: Trás-os-Montes and Alto Douro University – UTAD, Portugal
Mohammad Valipour: Center of Excellence for Climate Change Research, KAU Jeddah, Saudi Arabia
Angela Vallejos: Polytechnic School, University of Almeria, Spain
Haw Yen: Blackland Research & Extension Center, Texas A&M University, USA
Lahcen Zouhri: Institut Polytechnique La Salle Beauvais, France

Track 11. Marine Geosciences, Historical Geology, Paleoceanography, Paleoclimatology

T11 Chair. Attila Çiner: Istanbul Technical University, Istanbul, Turkey

Franck Bassinot: LSCE (CEA-CNRS-UVSQ), Gif-sur-Yvette, France
Gurumurthy Gundiga: Birbal Sahni Institute of Palaeosciences, India
Alper Gürbüz: Niğde Ömer Halisdemir University, Turkey
Erdal Koşun: Akdeniz University, Antalya, Turkey
Serkan Üner: Yüzüncü Yıl University, Van, Turkey

Track 12. Numerical and Analytical Methods in Mining Sciences and Geomechanics

T12 Chair. Murat Karakus: University of Adelaide, Australia

Khalid Amrouch: The University of Adelaide, Australia
Hakan Basarir: Norwegian University of Science and Technology Trondheim, Norway
Feng Dai: Sichuan University, Chengdu, Sichuan, China
Sebnem Duzgun: Colorado School of Mines, USA
Wissem Frikha: National School of Engineers of Tunis, Tunisia
Ali Karrech: The University of Western Australia, Australia
Mehmet Kizil: UQ, Brisbane, Australia
Petr Konicek: Academy of Sciences of the CR, Ostrava-Poruba, Czech Republic
Pinnaduwa Kulatilake: University of Arizona, USA
Rudrajit Mitra: Wits University, South Africa
Umit Ozer: Istanbul University-Cerrahpasa, Istanbul, Turkey
Pengzhi Pan: Chinese Academy of Sciences, Wuhan, China
Atsushi Sainoki: Kumamoto University, Japan
Jiayi Shen: Zhejiang University, Zhoushan, China
Krzysztof Tajduś: Polish Acadamy of Sciences, Poland
Erkan Topal: Curtin University, Australia
Guangcheng Zhang: China University of Geosciences, Wuhan, China

Track 13. Petroleum and Energy Engineering, Petroleum Geochemistry

T13 Chair. Santanu Banerjee: Indian Institute of Technology Bombay, Mumbai, India

Reza Barati: The University of Kansas, Lawrence, KS, USA
Salaheldin Elkatatny: KFUPM, Dhahran, Saudi Arabia
Bodhisatwa Hazra: Central Inst. of Mining and Fuel Research, Dhanbad, India
Badrul Mohamed Jan: Faculty of Engineering, University of Malaya, Kuala Lumpur, Malaysia
Barry Jay Katz: Chevron Corporation, USA
Mehdi Ostadhassan: Northeast Petroleum University, Daqing, China
Ray Rui: Massachusetts Institute of Technology, USA
Liang Xiao: China University of Geosciences, Beijing, China
Shifa Zhu: University of Manchester, UK & China University of Petroleum, Beijing, China

Track 14. Sedimentology, Stratigraphy, Paleontology, Geochronology

T14 Chair. Attila Çiner: Istanbul Technical University, Istanbul, Turkey

Korhan Ayrancı: King Fahd University, Kingdom of Saudi Arabia
Patricia L. Ciccioli: Universidad de Buenos Aires, Buenos Aires, Argentina
Francesco Dela Pierre: University of Torino, Torino, Italy
Ahmet Evren Erginal: Çanakkale Onsekiz Mart University, Turkey
K. Kadir Eriş: Istanbul Technical University, Istanbul, Turkey
Daidu Fan: Tongji University, China
Bruno Ferré: Independent Geologist, Sotteville-lès-Rouen, France
Xiumian Hu: Nanjing University, China
Moha Ikenne: University Ibn Zohr, Morocco
Jens Lehmann: Bremen University, Germany
Bienvenido Martínez-Navarro: Catalan Institute IPHES, Tarragona, Spain
Faruk Ocakoğlu: Osmangazi University, Eskişehir, Turkey
Aitor Payros: Universidad del Pais Vasco - Euskal Herriko Unibertsitatea, Leioa, Spain
Pablo J. Pazos: Department of Geological Sciences, Buenos Aires University, Argentina
Vincenzo Picotti: ETH, Switzerland
Hossain Rahimpour-Bonab: University of Tehran, Iran
Luisa Sabato: Università degli Studi di Bari “Aldo Moro”, Bari, Italy
Georg Schwamborn: Istanbul Technical University, Turkey
İsmail Ömer Yılmaz: Middle East Technical University, Turkey
Dalila Zaghbib-Turki: University of Tunis, Tunis, Tunisia

Track 15. Structural Geology, Tectonics and Geodynamics, Petroleum Geology

T15 Chair. François Roure: IFP – Energies Nouvelles, France

Giovanni Barreca: University of Catania, Catania, Italy
Wilfried Bauer: German University of Technology in Oman, Athaibah, Oman
Yildirim Dilek: Dept of Geol & Env Earth Science, Miami University, Oxford, OH, USA
Eugenio Fazio: University of Catania, Catania, Italy
Vincenzo Festa: University of Bari, Bari, Italy
Christian Gorini: Sorbonne Université, CNRS-INSU, ISTeP UMR 7193, Paris, France
Zakaria Hamimi: Benha University, Benha, Egypt
Yangwen Pei: School of Geosciences, China University of Petroleum, Qingdao, China
Afroz Shah: University Brunei Darussalam, Gadong, Brunei
Shahram H. Sherkati: National Iranian Oil Company, Tehran, Iran
Stefano Tavani: Università degli Studi di Napoli Federico II, Napoli, Italy

Local Organizing Team

Attila Çiner: Eurasia Institute of Earth Sciences, Istanbul Technical University, Turkey
Cengiz Yildirim: Eurasia Institute of Earth Sciences, Istanbul Technical University, Turkey
M. Akif Sarikaya: Eurasia Institute of Earth Sciences, Istanbul Technical University, Turkey
Tolga Gorum: Eurasia Institute of Earth Sciences, Istanbul Technical University, Turkey
Ömer Yetemen: Eurasia Institute of Earth Sciences, Istanbul Technical University, Turkey

Springer Support Team

Alexandrine Cheronet: Editorial Director – Journals, Earth Sciences & Environment Editorial, Springer, Netherlands
Christian Witschel: Editorial Director – Books, Earth Sciences & Environment Editorial, Springer, Springer Nature, Germany
Nabil Khelifi: Senior Publishing Editor / Manager MENA Publishing Program, Springer, Springer Nature, Germany
Helen Rachner: Editorial Assistant – Journals, Springer, Springer Nature, Germany
Reyhaneh Majidi: Editorial Assistant – Books, Springer, Springer Nature, Germany
Deidre Hudson Reuss: Senior Marketing Manager, Springer Nature, Germany
Kazumi Nishihara: Marketing Manager, Springer Nature, Japan
Beate Siek: Project Coordinator – Books Production Germany & Asia, Springer Nature, Germany
Birke Dalia: Project Coordinator – Books Production Germany & Asia, Springer Nature, Germany
Nareshkumar Mani: Project Coordinator – Total Service, Books Production, SPS (P) Ltd., SPi Global, Chennai, India